21 wrz

Pora zastanowić się nad tym, jak wybrać mieszkanie deweloperskie

Jeśli nie interesuje nas mieszkanie z rynku wtórnego i zamierzamy zainwestować w nową nieruchomość, możemy od razu przejść do przeglądania ofert dotyczących powstałych już budynków na sprzedaż. Warto zainteresować się także mieszkaniami, które dopiero mają powstać lub są aktualnie w trakcie budowy. Obecnie możemy liczyć na ogromny wachlarz wyboru, jeśli chodzi o mieszkania deweloperskie, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Pojawia się jednak pytanie, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwania wymarzonych czterech kątów.

To ma największe znaczenie przy wyborze mieszkania od dewelopera

Przeglądając mieszkania deweloperskie należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Zanim przejdziemy do osobistego zapoznania się z wnętrzem lokalu, trzeba wybrać dogodną dla siebie lokalizację. Droższe są oczywiście mieszkania znajdujące się w centrum miasta, więc dla oszczędności można rozglądać się za mieszkaniami położonymi na obrzeżach. W przypadku tych drugich trzeba jednak często liczyć się z gorszą komunikacją z centrum miasta. Może być to problematyczne przy braku własnego środka transportu i konieczności korzystania z komunikacji miejskiej. Lokalizacja mieszkania jest ważna także pod kątem otoczenia. Sprawdzić trzeba nie tylko to, jakie obiekty są już w pobliżu, ale również planowane inwestycje. Chodzi tutaj przede wszystkim o szkoły, sklepy itd.

Co jeszcze ma znaczenie?

Wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego, trzeba mieć na uwadze standard jego wykończenia. Zdecydowana większość mieszkań oddawana jest w stanie deweloperskim, czyli z doprowadzonymi instalacjami oraz posadzkami przygotowanymi do wykończenia. Nie są to mieszkania, do których można się wprowadzić od zaraz – najpierw trzeba ponieść koszty związane z przeróżnymi pracami wykończeniowymi. Chodzi tutaj przede wszystkim o wykończenie ścian, podłóg czy montaż urządzeń AGD.

Można oczywiście wybrać tak zwane mieszkanie pod klucz, co jednak wymaga większych nakładów finansowych. Ich zaletą będzie brak nakładu pracy własnej – wystarczy umeblować wnętrza i można się wprowadzić. Na uwadze powinno się mieć także zabudowę wokół mieszkania, czyli zagospodarowanie części wspólnej. Znaczenie będzie miała infrastruktura miejska. Jeśli uda nam się znaleźć interesującą nas inwestycję, nie należy za długo zwlekać z podjęciem decyzji o zakupie. Tym bardziej, jeśli trafimy na mieszkanie w przystępnej cenie czy w dobrej lokalizacji. Warto wtedy dokonać jego rezerwacji, co można zrobić nawet przez Internet.