04 lis

Pluskwy w domu – jak łatwo można się ich pozbyć?

Owady zwane pluskwami to zmora wielu lokatorów mieszkań i domów jednorodzinnych. Pomimo niewielkich rozmiarów i niepozornego wyglądu te insekty potrafią narobić wielu szkód. W przypadku nawet śladowych oznak ich bytności należy niezwłocznie zająć się tym problemem. Kolonia pluskiew potrafi dość szybko się rozrosnąć i zacząć zagrażać mieszkańcom domu oraz zwierzętom domowym. 

Skąd się biorą pluskwy? 

Najczęściej pluskwy można złapać poprzez sprowadzenie starych mebli, sztuki lub przedmiotów, na których złożyły jaja. Mogą też przywędrować od sąsiada obok lub zostać przypadkowo przyniesione przez gości.

Kupując przedmioty w antykwariacie lub na targu staroci warto zawsze obejrzeć, czy nie zostały na nich jajeczka w perłowym kolorze lub niewielkie – kilkumilimetrowe owady. Najczęściej kryją się w kilku charakterystycznych miejscach: 

  • w pościeli,  
  • we wnętrzu łóżka, 
  • na zasłonie, 
  • we wnękach i w szczelinach. 

W przypadku podejrzenia, że te owady są w domu, warto skontaktować się ze specjalistami od insektów. Można w wyszukiwarce wpisać nazwę szkodnika wraz z nazwą miejsca zamieszkania – np. pluskwy Białystok. Dzięki temu będzie można szybciej pozbyć się problemu. 

Czy ugryzienie pluskwy może być niebezpieczne? 

Żerowanie pluskiew jest najczęściej bardzo uciążliwe dla domowników. Szkodniki są aktywne głównie nocą, kiedy ludzie śpią i nie mogą się skutecznie ochronić przed owadami. Po ukąszeniu na skórze zazwyczaj pojawia się rumień i to miejsce zaczyna swędzieć.

Pluskwy mogą przenosić choroby groźne dla ludzi – bakterie gronkowca złocistego. Niektóre źródła podają, że przenoszą wirusa zapalenia wątroby typu B. W bardzo rzadkich przypadkach mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny. 

Pluskwy Białystok – czyli jak skutecznie pozbyć się insektów? 

Po wykryciu nawet najmniejszych oznak obecności tych owadów warto skorzystać z pomocy fachowców. Nawet stosowanie silnych środków chemicznych może nie wystarczyć w przypadku tych insektów – ich jaja są odporne. Dodatkową trudnością w pozbyciu się tych szkodników jest fakt, że potrafią przeczekać dosyć długi czas bez pożywienia – czasem jest to kilka miesięcy.

Fachowcy wyspecjalizowani w dezynfekcji potrafią skutecznie usunąć pluskwy Białystok https://centrumdezynfekcji.pl/ jest siedzibą kilku sprawdzonych firm w tej dziedzinie.