12 maj

Jak kupić dobry materac do spania?

Prawdopodobnie nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak niezwykle ważne jest posiadanie dobrego materaca do spania. Zapewnia on przede wszystkim odpowiednie warunki do snu, lecz również przyczynia się do poprawy zdrowia. Spanie na kiepskiej jakości materacu może się odbić np. na stanie kręgosłupa. Jak się jednak okazuje, pomimo tego, że wiele osób wie, jak ważny jest materac, mało kto ma wiedzę, jak wybrać materac do spania pasujący do posiadanych potrzeb. Czym się więc należy kierować podczas kupowania materaca?

Podstawowe cechy dobrego materaca

Od czego należy zacząć proces wybierania odpowiedniego rodzaju materaca? Na początek warto skupić się na zupełnych podstawach, takich jak jego wielkość. Pamiętać w tym wypadku trzeba o tym, że musi ona być dostosowany do wielkości ramy łóżka. Jeśli wybierze się model za mały lub też za duży, spanie na takim materacu może nie być zbyt wygodne, a często może nawet być niemożliwe.

Kolejną bardzo ważną sprawą, o której koniecznie trzeba wiedzieć, jest twardość materaca. W tym wypadku kluczową sprawą jest oczywiście waga śpiącej osoby. Co więcej, również pozycja, w której przeważnie się zasypia, odgrywa ogromną rolę w przypadku wyboru twardości materaca. Modele twardsze powinny być wybierane przez osoby o większej wadze oraz śpiące na plecach.

Bardzo ważną i często polecaną sprawą jest to, aby materac był wyposażony w różne strefy twardości. Co to oznacza? W zależność do jego miejsca cechować się będzie różnym stopniem uginania się pod naciskiem. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie innej twardości w zakresie bioder czy też ramion. Jeśli chce się zadbać o ten aspekt, poleca się wybranie modelu o 7 strefach twardości.

Jaki rodzaj materaca wybrać?

Jeśli chce się mieć naprawdę dobrze wybrany materac do spania, nie wystarczy tylko kierować się jego wymiarem czy też twardością. Kluczową sprawą jest to, jaki konkretnie jego rodzaj się wybierze. O czym dokładnie tu mowa? Chodzi oczywiście o to, jak dany model zostanie wykonany.

Nie da się ukryć, że ogromną popularnością cieszą się materace sprężynowe. Jeszcze kilka lat temu uważane one były za dość przeciętny wybór, ponieważ wykazywały się tendencją do wbijania się w ciało, co rzecz jasna było niezwykle niekomfortowe. Obecnie jednak stosuje się dodatkowe warstwy specjalnej pianki, która chroni cało przed sprężynami. Niezwykle ciekawym udoskonaleniem tej technologii jest materac kieszeniowy. W tym wypadku również ma się do czynienia ze sprężynami, lecz każda z nich umieszczona jest w oddzielnej kieszeni. Powoduje to, że mogą pracować zupełnie niezależnie od siebie, dzięki czemu osiągana jest niespotykana w innych modelach wygoda spania.

Jeśli ktoś chciałby kupić przede wszystkim tańszy materac, polecanym rozwiązaniem jest model piankowy. W takim modelu zamiast sprężyny amortyzującym elementem jest specjalna, poliuretanowa pianka, która charakteryzuje się wysoką elastycznością. Model ten wyposażony jest w różne strefy twardości, więc pozwala osiągnąć bardzo przyjemny komfort snu.