18 gru

Typy łóżek do sypialni – jakie są, czym się różnią?

Łóżko to niewątpliwie najważniejszy mebel w sypialni. Nie tylko od razu przykuwa wzrok i decyduje o charakterze wnętrza, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na jakość snu, a tym samym na zdrowie oraz samopoczucie. Jak wybrać idealne łóżko dla siebie? Poszukiwania warto rozpocząć od ustalenia rodzaju łóżka. Jakie są dostępne w sklepach typy łóżek? Jakie są ich cechy charakterystyczne, plusy i minusy? Na które się zdecydować? 

Jakie są typy łóżek sypialnianych? 

Wybór łóżka do sypialni to spore wyzwanie. Zakup warto dokładnie przemyśleć, gdyż od rodzaju mebla oraz jakości materaca zależał będzie w ogromnej mierze komfort nocnego wypoczynku. 

Pierwszą kwestią, nad jaką należy się zastanowić, jest preferowany typ łóżka. Najpopularniejsze to łóżko ramowe oraz łóżko kontynentalne. Te dwa modele różnią się wyglądem, budową i właściwościami.

Łóżko ramowe składa się z trzech elementów: z ramy, ze stelaża oraz z materaca. Rama powinna być solidna, wykonana z trwałego, mającego mocną konstrukcję materiału. Stelaż musi amortyzować nacisk i bez problemu utrzymywać materac. Z kolei ten najlepiej dopasować do swoich indywidualnych wymagań: budowy ciała, preferowanej pozycji snu, upodobań. 

Łóżko kontynentalne to z kolei dwie części składowe: główna skrzynia oraz umieszczony bezpośrednio na niej materac, czasem w komplecie z łóżkiem, czasem kupowany osobno. Większość łóżek kontynentalnych z zasady posiada miękki zagłówek. Ten model łóżka jeszcze niedawno był w Polsce bardzo mało rozpowszechniony, dziś wzbudza ogromne zainteresowanie, ponieważ słynie z jakości. Łóżka kontynentalne bywają także nazywane hotelowymi, bo to standardowy wybór dobrej jakości hoteli dbających o wysoki standard pokoi. 

Łóżko – jak wybrać mebel, który doda sypialni stylu? 

Jeśli chodzi o typ łóżek do sypialni, w grę wchodzi jeszcze estetyka. Meble różnią się materiałem, z którego zostały wyprodukowane, formą, wykończeniem. Jedne modele łóżek ramowych czy kontynentalnych mają wbudowane wezgłowie, inne nie. Jak wybrać to najlepsze dla siebie? 

Po pierwsze, jeśli chodzi o zagłówek, warto stawiać na wygodę. Najlepiej sprawdzi się albo łóżko z miękkim wezgłowiem lub zagłówkiem, o który można oprzeć poduszkę lub łóżko bez zagłówka albo w połączeniu z odpowiednim wykończeniem ściany. 

Łóżka o bardzo prostej, pozbawionej wezgłowia ramie świetnie pasują do wnętrz nowoczesnych, zwłaszcza tych oszczędnych, utrzymanych w minimalistycznym stylu. Ich przeciwieństwo, czyli łóżka z nietypową, wręcz zdobioną ramą to idealny meble do mieszkań eklektycznych albo rustykalnych. Również materiał odgrywa bardzo istotną rolę: drewno budzi skojarzenia z przytulnością i naturalnością, świetnie pasuje do mieszkań w stylu skandynawskim, ale też boho czy klasycznym, metal to styl loftowy czy nowoczesny, w wydaniu kutym – retro, z kolei łóżka z tapicerką kojarzą się z elegancją, są bardzo efektownym meblem we wnętrzach glamour. Aby uzyskać ciekawy efekt, warto postawić na oryginalną ramę, nietypowy kolor łóżka czy użyty w produkcji materiał, zawsze jednak na pierwszym miejscu stawiając jakość oraz funkcjonalność.