23 cze

Środki do ochrony drewna w domu

Drewno znajduje szerokie zastosowanie w każdym domu. Nie tylko wykonuje się z niego meble czy podłogi, ale także używa przy tworzeniu szkieletu domu i poszczególnych ścian. Warto więc wiedzieć, jakie środki do ochrony drewna pozwolą mu zachować trwałość czy piękny wygląd.

Elementy konstrukcji

Odpowiednie zabezpieczenie drewnianych konstrukcji znajdujących się w domu jest niezwykle istotne, bo właśnie dzięki temu zarówno ściany działowe, jaki i szkieletowe konstrukcje będą trwałe i mniej odporne na niszczenie. Najlepiej sprawdzą się więc takie środki do ochrony drewna, które zabezpieczą je jednocześnie przed pleśnią, grzybami oraz owadami.

Widoczne elementy domu

Podłogi, drzwi czy meble zazwyczaj wystarczy pomalować dekoracyjnymi preparatami, do których zalicza się lakier, olej lub emalia. Środki te zabezpieczają powierzchnię przed wilgocią czy uszkodzeniami, tworząc powłokę, która może być bezbarwna lub nadać drewnu preferowany kolor. Właściwości poszczególnych preparatów różnią się od siebie w zależności od danej powierzchni. Inny preparat należy wybrać w przypadku twardego drewna, a innego użyć do miękkich desek. Warto wybierać środki najmniej uniwersalne, by zyskać pewność, że możliwie jak najlepiej spełnią swoją funkcję.