16 sty

Rodzaje oświetlenia schodowego

Urządzanie piętrowego mieszkania sprawia zawsze wiele frajdy. Ilość dostępnych rodzajów schodów i materiałów z których można je wykonać sprawia, że nawet najbardziej wybredny architekt wnętrz znajdzie coś dla siebie.

Jak najlepiej oświetlić schody?

podlogaJednakże nawet najpiękniejsze i najlepiej wykonane schody nie znaczą nic, jeśli nie są odpowiednio oświetlone. Zastosowanie odpowiednich lamp to nie tylko kwestia estetyki, ale i bezpieczeństwa. Na rynku są dostępne trzy typy oświetleń schodów. Oświetlenie schodowe typu punktowego polega na stworzeniu pojedynczego punktu świetlnego oświetlającego newralgiczny punkt schodów. Oświetlenie typu ogólnego oświetla całość schodów silnym i równomiernym blaskiem. Jest o najbezpieczniejszy typ oświetlenia. Oświetlenie listwowe jest najbardziej dyskretne i ogranicza się do podświetlenia poszczególnych stopni w takim stopniu, jaki jest niezbędny do bezpiecznego użytkowania schodów.

Odpowiednie dobranie oświetlenia schodowego to bardzo ważna kwestia. Jeśli podejmie się decyzję mając świadomość tego co oferują poszczególne typy oświetlenia, to jest szansa, że uzyskany efekt będzie idealnym połączeniem estetyki oraz bezpieczeństwa. A w końcu o taki właśnie efekt chodzi podczas aranżacji wnętrz.