03 gru

Regulacja zawiasów

Kiedy szafki nie chcą się domykać, a drzwiczki wiszą na jednakowej wysokości, albo same się otwierają to znak, że zawiasy meblowe potrzebują regulacji.

Regulować zawiasy, czy wymienić na nowe?
Podczas poruszania skrzydłami szafek można sprawdzić, czy zawiasy są odpowiednio przymocowane do drzwiczek oraz obudowy szafki. Jeżeli nie uda się dokręcić zawiasów (przykładowo ze względu na wyrobienie otworów) jakakolwiek regulacja nie ma po prostu sensu. Podobnie w sytuacji, kiedy zawiasy okażą uszkodzone lub przerdzewiałe. W takim przypadku trzeba je wymienić.

Regulacja zawiasów – co zrobić?
Przed regulacją należy sprawdzić szczelinę pomiędzy drzwiczkami oraz ich przyleganie do obrzeża szafki. Następnym punktem jest ustalenie, w którym miejscu trzeba zwiększyć albo ewentualnie zmniejszyć odległość oraz który zawias wymaga regulacji.  Podczas tego procesu wykorzystuje się trzy wkręty. Są to: wkręt, który mocuje uchwyt zawiasu do obudowy, wkręt, który mocuje łapę zawiasu do uchwytu oraz wkręt, który ustala łapę zawiasu. Najlepiej jest regulować przy pomocy śrubokrętu krzyżakowego. Zawsze zaczyna się od górnego zawiasu. Należy poluzować wkręt, który mocuje łapę, by można ją swobodnie przesuwać. Kiedy przesunie się ją w głąb szafki, zwiększy szczelinę pomiędzy drzwiczkami i w efekcie poprawi się doleganie drzwiczek do krawędzi szafki. Na bardzo podobnej zasadzie działa regulacja dolnego zawiasu.