19 paź

Jak właściwie oświetlić wnętrze?

lampaAby właściwie oświetlić dane pomieszczenie, zazwyczaj potrzebujemy kilku różnych źródeł światła. W ten sposób uzyskamy aranżację, która podkreśli piękno danego wnętrza oraz zamaskuje wszelkiego rodzaju niedoskonałości dekoracyjne.

Żyrandole oraz lampy stojące i  lampy wiszące to podstawowe oświetlenie domu. Za ich pomocą możemy stworzyć niezwykłą aranżację, wykorzystującą grę światła i cienia. Należy jednak pamiętać o tym, że pełnią one odmienne funkcje. Jeżeli potrzebujemy rozwiązania, które w sposób równomierny oświetli całą powierzchnię pomieszczenia, powinniśmy w centralnej części sufitu umieścić żyrandol, wyposażony w niezbyt mocne żarówki.

Jednak samo światło ogólne, choć pełniące ważną rolę, może okazać się niewystarczające, zwłaszcza w sytuacji, gdy aranżowane wnętrze posiada pokaźne rozmiary. W tym wypadku należy zastosować oświetlenie miejscowe. W tej roli doskonale sprawdzają się lampy stojące i wiszące. Ich głównym zadaniem jest rozświetlenie powierzchni znajdującej się bezpośrednio w ich otoczeniu. Znajdują więc zastosowanie głównie w miejscach, gdzie wykonujemy pewne czynności, na przykład czytamy książki, przygotowujemy posiłki czy też pracujemy przy komputerze. Ważną kwestią związaną z tym rodzajem oświetlenia domu jest również to, aby jego barwa i moc pobudzała nas do działania.