02 sie

Jak dobrać fugi do płytek?

Wybieranie koloru, wzoru, kształtu i układu płytek to przyjemna część projektowania, ale zbyt często zapominamy o równie ważnym elemencie projektu: kolorze fugi. Kolor fugi może podkreślić pewne elementy płytki, zepchnąć je na drugi plan lub całkowicie skraść show – tak czy inaczej, wybór właściwego koloru fugi jest kluczowy dla udanego projektu płytki.

Właściwy wybór fugi

Wybierając kolor fugi, warto kierować się następującą zasadą: jeśli chcesz, aby Twoja przestrzeń wydawała się większa, wybierz kolor fugi, który łączy się z płytką. Na przykład, jeśli wybierzesz białe płytki do łazienki, wybór białej fugi otworzy przestrzeń i sprawi, że pokój będzie wydawał się większy. Płynna mieszanka pomiędzy Twoją płytką a kolorem fugi tworzy niezakłócone linie i pomaga pomieszczeniu poczuć się lekkim i otwartym. Chcesz wprowadzić do swojej przestrzeni jakiś wzór? Ogólnie rzecz biorąc, dodanie kontrastującego koloru fugi stworzy dodatkowy wzór w Twojej przestrzeni. Na przykład, jeśli stworzyłeś wzór cegły z białymi płytkami i chcesz wizualnie dodać wzór? Wybierz ciemnoszarą fugę. Podkreśli to wzór płytek, które ułożyłeś i wprowadzi geometryczny element do Twojego projektu. Jeśli szukasz kontrastu, dobrą zasadą jest wybór fugi o kilka odcieni jaśniejszej lub ciemniejszej od koloru płytki. Im większy kontrast wybierzesz z kolorem fugi, tym więcej wzoru dodasz do swojej przestrzeni (duży wybór fug znajdziemy m.in. na https://home100.pl/fugi). 

Jak dobrać fugi do płytek?

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że płytki nie są układane w próżni. W pomieszczeniu znajdują się inne powierzchnie, które należy wziąć pod uwagę. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze koloru fugi. Jeśli Twoja płytka jest błyszcząca, ma tendencję do łapania światła. Być może warto wybrać jaśniejszy kolor fugi niż pierwotnie planowaliśmy. Jeśli krawędzie płytek są organiczne i nierówne, warto wybrać kolor fugi bliżej płytki, aby ukryć niedoskonałości. Jeśli w Twojej przestrzeni znajdują się dwie różne płytki, pamiętaj, by wybrać kolor fugi, który będzie współgrał z wszystkimi płytkami. Jeśli Twoja płytka ma wiele kolorów, wybór jednego z odcieni w płytce jest zawsze świetną opcją.