Historia stylu glamour we wnętrzach
Glamour można najlepiej opisać jako zjawisko estetyczne. Narodziła się jako naturalne przedłużenie pojawienia się takich zjawisk jak masowa konsumpcja, showbiznes i moda. Sam podział na produkty masowe i dobra luksusowe jest silnie zakorzeniony w naszej kulturze, a glamour jest apoteozą bogatego, kolorowego i przyjemnego życia. Tam gdzie jest glamour, będzie też hedonizm.
Ale przy tak szerokim pojęciu, glamour przenika wszystkie sfery życia ludzi, których do niego ciągnie. Są tam wysokiej klasy, przyciągające wzrok akcesoria, designerskie ubrania i drogie samochody. I oczywiście wyrafinowane, wysokiej jakości wnętrza.
Główne cechy glamour
W stylu glamour, połysk ma sprawiać wrażenie absolutnego przepychu. Dlatego też, kształtując pewne cechy wnętrza, pozostawił wiele stylów „na uboczu”. Minimalizm, high-tech, prosta klasyka – wszystkie one podążają za ideą funkcjonalności, często zaniedbując wygląd. Nie bardzo pasuje, prawda?
Styl glamour zagnieździł się na przecięciu baroku, art deco, nowoczesności i vintage: trendów, które są krzykliwe i doskonale pokazują bohemiczne skłonności właścicielki. Nie znaczy to, że styl glamour pozostał nietknięty. Na przykład barok i rokoko zmieniły się pod jego wpływem i nabrały bardziej nowoczesnych cech i form.
Ale to wszystko są ogólne tendencje. Glamour to nie lista zasad, to nastrój, pewne szczegóły dotyczące gwiazd są z nim nierozerwalnie związane.
Przestrzeń w stylu glamour
Glamour jest luksusowy i bardzo pompatyczny. Stąd też duże przestrzenie, wysokie sufity i poczucie wolności. Zarówno rzeczywista przestronność pokoju, jak i wizualne sztuczki, takie jak użycie jasnych kolorów, dużej ilości luster i światła, odgrywają w tym rolę. W sklepach meblowych również dostrzec można styl glamour w bogatych ofertach.
Kolory w stylu glamour
Glamour nie ma szczególnych preferencji kolorystycznych, ale jeśli chcesz odtworzyć jego atmosferę glamour, powinieneś sięgnąć po najczystsze i najbardziej nasycone odcienie: czerń i biel, fiolet, czerwień, niebieski, zielony i żółty. Oczywiście łagodniejsze kolory, takie jak jasnoniebieski i beżowy są również odpowiednie dla stylu glamour, ale zaleca się podkreślenie innych elementów luksusu przy ich użyciu.