08 mar

Czy warto używać zaciemniających rolet rzymskich?

Wybór odpowiedniej rolety do pomieszczenia może determinować jego wystrój oraz charakter. Warto zwrócić uwagę na typ rolety – jej mechanizm oraz sposób układania się materiału – a także na tkaninę, z której została wykonana. W sypialniach należy skupić się przede wszystkim na roletach zaciemniających, co zapewnia wysoki komfort snu oraz poprawia jakość nocnego wypoczynku. Rolety zaciemniające mogą być jednocześnie bardzo funkcjonalne.

Jakie rolety zapewniają komfort w sypialni?

W przeciwieństwie do zwyczajnych zwijanych rolet, ich rzymskie odpowiednimi zwijane są w harmonijkę dzięki systemowi sznurków. Wyróżniają się one ciekawą estetyką. Można je montować zarówno do sufitu, jak i ściany. Posiadają różne rodzaje wykończenia – z falbanami lub bez. W sypialni trzeba skupić się na tym, aby w ciągu nocy żadne światło z zewnątrz nie wpadało do pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne w mieszkaniach usytuowanych w centrach miast, gdzie skażenie światłem jest znacznie większe. Za efekt zaciemnienia, zapewniany przez roletę, odpowiada tkanina, z której została ona wykonana. Tkanina musi być gruba i nie przepuszczać światła. Stosuje się przeważnie wełnę lub specjalne rodzaje materiałów typu blackout. Oprócz komfortowego snu, użycie rolety zaciemniającej sprawdzi się też podczas oglądania filmów i wychładzania pomieszczenia. Wymiar rolety musi być starannie dopasowany do okien w pomieszczeniu. Jedna roleta może z powodzeniem przesłaniać cały rząd znajdujących się blisko okien – jej rozwijanie będzie szybkie, a zaciemnienie pomieszczenia lub wpuszczenie do niego światła słonecznego to tylko jeden ruch. Takie rozwiązanie gwarantuje maksymalny komfort korzystania z sypialni.

Zalety używania zaciemniających rolet rzymskich

Istnieje wiele zalet używania zaciemniających rolet rzymskich w sypialniach, ale też w pokojach dziecięcych, a nawet salonach. Najważniejsza z nich to osłona przed światłem – słonecznym oraz sztucznym. Jego nadmierna ilość wpływa niekorzystnie na sen i utrudnia proces zasypiania. Gruby zaciemniający materiał skutecznie izoluje sypialnię, stwarzając wrażenie kompletnej ciemności. W pokojach, w których znajduje się sprzęt audiowizualny, na przykład kina domowe albo rzutniki, zastosowanie zaciemniających rolet rzymskich pozwoli na komfortowe korzystanie z nich w ciągu dnia. Pokoje z oknami na południe szybko się nagrzewają – wynika to silnej ekspozycji na promienie słoneczne. Rzymskie rolety zaciemniające są w stanie zablokować przedostawanie się promieni słonecznych do pomieszczenia, sprawiając, że się ono nie nagrzeje. Każda roleta rzymska zaciemniająca lestore musi być dopasowana do estetyki i charakteru wnętrza. Dzięki odpowiednim mechanizmom i sposobowi rozwijania wyglądają one znacznie bardziej efektywnie niż klasyczne rolety zwijane. Korzystając z rolet zaciemniających można ponadto stworzyć przytulną atmosferę relaksu i wypoczynku. Szczególnie osoby, które ciężko i dużo pracują, docenią zaciemniający charakter grubych tkanin połączony z ekskluzywnym wyglądem rolety rzymskiej.